Strava je při hubnutí základ

23.07.2016 09:47

 

 

Správná strava je základ


Polovina Vašeho úspěchu při hubnutí, ale i udržení kondice je právě ve správné stravě. To samé platí i v případě, pokud chcete nabrat svalovou hmotu. Zde se můžete dozvědět několik základních pravidel, kterými je dobré se řídit:


1. Jezte menší porce pravidelně během dne

Vyvarujte se konzumaci pouze tří velkých jídel během dne. V ideálním případě se snažte jíst každé tři hodiny. Pomůže Vám to zrychlit Váš metabolismus a budete se cítit během dne méně hladoví než obvykle.


2. Dopřejte si každý den kvalitní protein

Kuřecí prsa nebo jiné libové maso jsou skvělým zdrojem bílkovin. Při trávení proteinů naše tělo spálí více kalorií ve srovnání se sacharidy nebo tuky a to díky štěpení bílkovin na jednotlivé aminokyseliny. Navíc Vás to udrží po delší dobu syté a pomůže Vám to vybudovat kvalitní svalovou hmotu.


3. Konzumujte dostatek vlákniny

Většina sacharidů, které během dne sníte, by měla obsahovat vysoký podíl vlákniny. Proto jezte více zeleniny, ovoce a celozrnné pečivo. Při trávení totiž vláknina absorbuje vodu, což vede k zvětšení jejího objemu a udrží Vás to déle sytými. Vláknina také kontroluje výkyvy hladiny cukru v krvi a to Vám umožní spálit více tuků.


4. Omezte příjem cukrů

Jedním z častých důvodů, proč jsou lidé obézní je, že konzumují hodně sladkostí, různých pochutin a limonády. Proč je to tak špatné? Naše tělo po jídle začne trávit živiny, které jsme mu dodali. Z těchto živin bere energii, nejprve ze sacharidů, poté z bílkovin a nakonec z tuků. Pokud pijeme sladké limonády obsahující cukry, tak tělo získává energii opět ze sacharidů a k tukům se ani nedostane.


5. Konzumujte přiměřené množství tuků

Když mluvím o tucích, tak myslím zdravé tuky, které jsou obsaženy v sezamových semínkách, mandlích, olivové oleji, vejcích nebo také v avokádu. Tyto tuky jsou pro náš organismus důležité. Na druhou stranu se pokuste vyvarovat nezdravých nasycených tuků, jako je máslo, margarín nebo tuk okolo masa.


6. Pravidelně po celý den doplňujte tekutiny

Je velice důležité pít dostatek tekutin, zvláště když cvičíte. Jen nepatrný nedostatek vody může ovlivnit Váš výkon při cvičení. Pokud chcete zhubnout a vypadat svěží, tak nejlepší volbou je čistá voda z kohoutku. Denně vypijte půl litru na každých deset kilo své váhy. Nečekejte, až dostanete žízeň, to znamená, že jste již dehydratovaní!