Náš hardware je nastaven na tloustnutí. Známe triky, jak jej přelstít

01.07.2016 12:11

Co svět světem stojí, potýkali se lidé spíše s nedostatkem jídla a hladomory. Moderní doba však přinesla nejen technické vymoženosti a zlepšení kvality života, ale také obezitu, civilizační choroby a stres. A naše tělo, po staletí programované v jiném režimu, je z toho zmatené. Hrozbou takzvané západní společnosti dnes není hlad, ale obezita. Jak se popasovat s kilogramy prostřednictvím hlavy, radí psycholog Jeroným Klimeš.

Ilustrační snímek

Získat a udržet si ideální váhu můžete, ale používejte při tom hlavu, radí Jeroným Klimeš. (Ilustrační snímek)

Hlavně neztloustnout

"Náš hardware je nastaven na tloustnutí," upozorňuje psycholog Jeroným Klimeš. "Však se taky říkalo: tlustý budou hubený a hubený budou studený." Naše hlava je podle něj nastavena na program: udržet, nepustit, přibírat a šetřit energií, jak to jde, jen aby tělo nehublo. Z tohoto hlediska je tedy nejrozumnějším řešením vůbec neztloustnout a žít i stravovat se střídmě s dostatečným pohybem.

Mnozí lidé ovšem mají nevyvážený vztah k jídlu, který se projevuje tendencí k přejídání, extrémně rychlou konzumací jídla nebo kompenzací stresu jídlem. Jeroným Klimeš proto doporučuje: "Nandejte si na talíř pouze přiměřenou porci, tu snězte a nepřidávejte si. Rychlí jedlíci by měli zkusit zpomalit tempo například porcováním stravy na malé kousky či používáním čínských hůlek."

Spánek je taky jídlo

Také se vám někdy večer kolem deváté desáté večer stane, že dostanete hlad? Podle Jeronýma Klimeše je to jen převlečená únava. "Myslíte si, že cítíte hlad, ale to je chybná interpretace, protože ve skutečnosti se vám chce spát," upozorňuje.

Zhubnu zdravě

5 kroků k zlepšení motivace

Nenadávejte sami sobě - přistupujte k hubnutí jako k pozitivní etapě svého života

Dávejte si reálné cíle - za krátkou dobu zdravě a trvale nezhubnete

Netajte své hubnutí - naopak uzavřete s okolím koalici proti své nadváze

Nepouštějte stres k jídlu - zesiluje projevy hladu podobně jako nedostatek spánku

Odměňujte se - stačí drobnost, kterou si slíbíte za dodržení svých předsevzetí

Zdroj: projekt Žij zdravě

Většina dospělých a dětí u nás přitom podle něj trpí spánkovou deprivací, což dokazují i různé studie na toto téma - například děti prokazatelně prospí o víkendu v průměru o dvě hodiny víc, když je necháte spát přirozeně a nebudíte je do školy. Dnes prostě na rozdíl od našich předků netrpíme hlady, ale nedostatkem spánku a přemírou stresu.

Úlevné manévry

Stres je přitom také jeden z významných "spouštěčů" nadváhy. Ženy jej přitom podle psychologa obecně snášejí hůře než muži, a to jak v práci, tak v rodině. A tak přichází ke slovu takzvaný úlevný manévr neboli zvyková obranná reakce, která člověka obvykle vytáhne z negativní nálady do neutrální až pozitivní.

"Někdo si jde zaběhat, někdo hraje na piáno, jiný uklízí a další se pustí do jídla," vysvětluje Klimeš. Hlavní podle něj je, že tyto manévry jsou nepromyšlené a intuitivní, takže pokud je naším problémem zajídání stresu, je třeba je vědomě změnit. A místo k talíři zasednout třeba k tomu pianu. "Když zamknu lednici a dám klíč sousedce, nebo nebudu mít doma žádné pamlsky, tak to půjde snadněji," radí psycholog.

Ranní přání funguje

Vztah k vlastnímu tělu je podle Jeronýma Klimeše dalším vážným problémem zejména žen, které obecně více vnímají a prožívají svět skrze své tělo. Což ovšem také znamená, že častěji cítí ke svému tělu nenávist nebo pochybnosti. Namísto výčitek a svádění neúspěchů v životě na své nadměrné proporce doporučuje psycholog začít den pozitivně.

Stoupněte si před zrcadlo a řekněte si: "Dnes přeju svému tělu, aby bylo štíhlé a zdravé, aby se mu dobře dýchalo a běhalo, aby se zbytečně nepřejídalo a abychom byli kamarádi." Vypadá to možná na první pohled naivně, ale podle Jeronýma Klimeše takové ranní přání skutečně funguje.

Správné načasování

Úspěch v hubnutí můžeme také pozitivně i negativně ovlivnit tím, kdy se do nej pustíme. Není třeba vhodné začínat shazovat kila v období stresů v práci či v rodině, v průběhu nemoci nebo pro rozchodu s partnerem. "Člověk potřebuje na boj s přebytečnými kilogramy sílu a té se mu v těchto životních situacích nemusí dostávat," varuje Klimeš. Hubnutí je proto nejlepší načasovat na období, kdy jsme relativně v klidu a pohodě.

"S hubnutím mívají větší problém ženy. Muži si s nadváhou většinou těžkou hlavu nedělají. Když však přijde na realizaci, mají obě pohlaví problémy svou váhu redukovat," vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš.

Zdroj: https://ona.idnes.cz/hubnuti-hlavou-0gc-/dieta.aspx?c=A120824_133151_dieta_job