Kousejte, kousejte. Trávení začíná v ústech.

18.06.2016 11:30


Když vás nabádám, ať jíte více zeleniny, je potřeba ještě zmínit velmi důležitou věc. Kousejte, žvýkejte. A to velmi důkladně. Každé sousto, co dáte do pusy, tak aspoň 30x kousejte. I vícekrát (50x, 100x). Od toho máte zuby.

Proč tedy kousat:

Trávení začíná v ústech. Ve slinách je obsažen enzym (alfa-amyláza), který má za úkol zajistit rozklad škrobů (složitých cukrů - sacharidů) a tak pomoci jejich bezproblémovému trávení a přeměně na energii. To se stane pouze při důkladném rozkousání každého sousta a jeho důkladném promísením se slinami.

Žaludek nemá zuby. Tam už se to nestane a žaludeční šťávy jsou určeny na jiné pochody trávení.

Kousejte všechno, nejen zeleninu. Motivací pro vás může být to, že důkladné rozžvýkání každého sousta snižuje glykemický index. Takže ve výsledku - kdo jí pomalu a důkladně kouše a žvýká, je štíhlejší. 

A kdo nekouše a hltá? Tak sousto neodejte z úst dobře promísené se slinami,, enzym pro štěpení škrobů nebude fungovat a nestrávené zbytky pak kvasí ve střevě, těžko se tráví, budete trpět nadýmáním, říháním a dalšími otravnými věcmi a trávicími problémy.

Kousejte všechno, nejen zeleninu. I v kusu flákoty jsou sacharidy. Slyšeli jste někdy název glykogen? To je živočišný škrob.