Český trik na hubnutí děsí. Svinstvo na cestě do pekla

03.08.2016 10:50


Devět z deseti Češek a Čechů, kteří kvůli nadbytečným kilům vyhledají lékaře, zkoušelo už dietu, hladovku i různé preparáty na hubnutí. Kupují je v lékárnách, drogeriích a na internetu. Zdravotně si však mohou bez porady s lékařem ublížit, varují oslovení odborníci.


Ti se shodují, že pod dohledem lékaře mohou lidé užívat lék v ČR schválený, musejí ale také změnit životní styl a přidat pohyb. Od roku 1970 do loňska bylo podle lékového ústavu dodáno do českých lékáren 9,6 milionu balení léků na hubnutí, celkem 430 milionů denních dávek. Podle odborníků nakoupili lidé násobně víc mimo lékárny.

 

Obezita - ilustrační snímek


Pilulky nejsou zázračné

"Devadesát procent lidí, kteří přijdou kvůli zhubnutí, zkoušelo už diety nebo různé preparáty. Reklama na ně je postavena na tom, že se nemusejí potit a měnit stravovací návyky, že stačí, když si vezmou preparát a zhubnou. Kdyby to tak bylo, jsou už všichni štíhlí," řekl člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek. Zdůraznil, že neexistuje nic, co by člověk užil, pak jedl, co hrdlo ráčí, a zhubl.

To ostatně potvrzují i ti, kteří podobné léky či preparáty zkusili.


Proč hubnout?

Snížení tělesné hmotnosti (již váhový úbytek 5-10 %) zlepšuje zdravotní stav:

- snižuje se riziko rozvoje cukrovky 2. typu a zlepšuje hladinu cukru u diabetiků, snižuje hladinu cholesterolu, snižuje hodnoty krevního tlaku,

- zvyšuje pohyblivost tím, že se zlepšují problémy pohybového aparátu,

- zlepšuje dýchání,

- zlepšuje nespavost,

- může vyřešit problémy s plodností,

Snížení tělesné hmotnosti zlepšuje kvalitu života:

- budete se cítit jistější sami sebou a sebevědomější,

- budete mít více energie na hraní se svými dětmi či vnoučaty a budete se moci zúčastnit aktivit se svými přáteli,

- budete schopni vyjít schody, aniž byste nemohli popadnout dech,

- můžete si vyjít do společnosti, aniž byste se cítili trapně a rozpačitě,

- vejdete se do oblečení.

Zdroj: www.obezita.cz


Žádný volně prodejný 'lék na hubnutí' ti nepomůže.

Zabírají jen svinstva, která se shání na předpis, a ta zas mají mraky vedlejších účinků. Takže prostě omez jídlo a pohybuj se, žádný zázrak na tohle neexistuje," píše například jedna z diskutujících žen na serveru Doktorka.cz.

Další čtenáři s ní souhlasí a přidávají své zkušenosti: "Já vím, a sama jsem baculka stále se snažící býti štíhlejší, že je to věčný boj. Ale bez něho to prostě nejde, neexistuje zázračná pilulka, kterou budeš polykat a budeš štíhlejší. Léky, které máš na mysli, občas lékaři předepíšou opravdu obéznímu člověkovi, aby mohl nějak začít. Pokud máš ten problém, navštiv svého doktora. Pokud jde o pár kil jako u mne - omez jídelníček, nejlépe 6x denně menší porce, hodně zeleniny a cvič. Když se do toho dám, mám za týden kilo dole."


Padělaná či nelegální jsou tisíce balení

"Léky na hubnutí patří s přípravky na potenci a nárůst svalové hmoty mezi léčiva, která jsou na internetu nejčastěji nabízena nelegálními prodejci, a velmi často se jedná o léky padělané," sdělila Lucie Šustková z lékového ústavu. Během čtyř desítek let bylo v legálním prodeji 20 variant 14 přípravků, nyní je to deset variant pěti přípravků.


Internista Martin Matoulek k široké nabídce přípravků uvedl, že u doplňků stravy nejsou důkazy o jejich působnosti, u léků ano, ale když si je někdo koupí na internetu, neví, co dostane.

Také lékový ústav varuje před koupí léku jinde než v internetových lékárnách, kterým dal povolení. Buď v nich není účinná látka, nebo v jiném množství. Nebezpečné jsou i tím, že se vyrábějí v nevyhovujících podmínkách a bývají v nich toxická barviva, ředidla či těžké kovy.


"Jen v roce 2012 bylo zachyceno 13 padělaných či nelegálních přípravků na hubnutí, což mohlo znamenat stovky až tisíce balení, která se zřejmě objevila v nelegálním internetovém prodeji," upozornila Šustková.

"U přípravků z internetu hrozí, že jde o látku u nás nevyzkoušenou, může mít nepříjemné vedlejší účinky," varoval Suchánek.


Před použitím přípravku by člověk měl probrat svůj zdravotní stav s lékařem. Může se obrátit na vysokoškolsky vzdělaného výživového odborníka, který mu s výběrem léčby také poradí.


Daň: Epilepsie, psychóza i porucha srdce

V nelegálních a padělaných lécích na podporu hubnutí jsou sibutramin a fentermin, potlačující chuť k jídlu. U sibutraminu hrozí bušení srdce, zvýšení tlaku, závratě, bolest hlavy, průjem, krvácení do zažívacího traktu, epileptický záchvat, zadržování moči a poruchy pohlavních funkcí. Fentermin může vyvolat psychózu, depresi, závratě, zrychlení činnosti srdce či zvýšení tlaku.


Předepisované léky, které pomáhají při hubnutí, zdravotní pojišťovny nehradí, potvrdil Matoulek. Radí lidem především upravit stravu, přidat pohyb a případně podpořit hubnutí lékem.

Zpochybňuje hubnoucí krémy, zdravotní přínos nemá podle něj ani liposukce, zbaví jen podkožního tuku, zatímco nitrobřišní tuk, který zvyšuje riziko řady nemocí, zůstává.


Zdroj: aktualne.centrum.cz/zpravy